PEVNOST Drahomíry Vihanové, anglické titulky – ÚT 30.7. 21:00

ONLINE REZERVACE

(spouštíme v den projekce ve 12:00, rezervace nevyzvedlé 10 minut před projekcí propadají)
Prodej rezervovaných vstupenek na místě začíná vždy půl hodiny před projekcí. Deset minut před projekcí jdou do prodeje také nevyzvednuté rezervované vstupenky.
Vstupné: 100/80,- Kč

Licencor: KF Praha a.s.
Filmová kopie: KF Praha a.s.
Formát projekce: 35mm kopie, zvuk STEREO, v originálním znění s anglickými titulky

Podobenství
Česko / Francie, 1994, 97 min
Režie: Drahomíra Vihanová

Bezbrannost má velký smysl tehdy, když přináší oběť. Ale jen tak, pro nic za nic… O střetu jedince se všemocnou mašinérií…

Po Zabité neděli (1969) je Pevnost druhým celovečerním hraným snímkem Drahomíry Vihanové. Byla natočena na motivy povídky, již napsal v roce 1963 Alexandr Kliment (podílel se rovněž na scénáři). Modelový příběh měřiče vody Ewalda odkazuje k uplynulým létům komunistického režimu, čemuž odpovídají i některé reálie. Podle autorů však vyprávění svým nadčasovým existenciálním rozměrem přesahuje konkrétní historickou situaci.

Černobílý snímek odkazuje svým tématem a stylem k české kinematografii 60. let. Podobně jako v případě Zabité neděle jím prostupuje pesimismus vůči schopnosti člověka vzdorovat svým vlastním „hadům“ a „pevnostem“, do nichž sám sebe uzavírá. Hrdina se dokáže postavit proti vnějším tlakům, jeho hlavním problémem je však vnitřní nevyrovnanost, s níž by zřejmě podobným způsobem zápasil v jakékoli době. Absurdně kafkovský svět, jenž „vodoměřiče“ Ewalda tísní, muži brání svobodně hledat východisko a nedává mu ani možnost přežít. To zdůrazňuje i motiv ubíhajících železničních kolejí, po nichž se nezadržitelně a netečně řítí „vlak života“.

Rezervace (maximálně 4 vstupenky na osobu) probíhají v den projekce vždy od 12 hodin. Prodej rezervovaných i volných vstupenek vždy půl hodiny před projekcí. Kapacita 100 míst.

Projekce budou probíhat celé léto až do září každé úterý a středu.

Upoutávka: